Drzwi nazywamy ciepłymi, kiedy posiadają tak zwaną wysoką izolacyjność termiczną. Co to oznacza i kiedy je warto zastosować? Omówienie tematu przedstawię na podstawie kilku modeli ciepłych drzwi wejściowych Gerda. Na początku jednak, odpowiemy sobie, jak rozumieć oznaczenia współczynników przedstawianych przez producentów.
Jak obliczyć izolacyjność termiczną?
Współczynnik przenikalności, określa się symbolem Ud, który przedstawia ilość wat na metr kwadratowy, które tracimy przy różnicy temperatury w domu w stosunku do temperatury na zewnątrz budynku. Czyli 1W/m2K, oznacza, że w ciągu godziny przy różnicy temperatur na poziomie jednego stopnia Celsjusza przez 1m2 powierzchni drzwi ucieknie jeden wat. Ma to oczywiście przełożenie na energię, potrzebną do ogrzania mieszkania czy domu. Przykładowo, jeżeli temperatura w domu wynosi 23 stopnie a na zewnątrz jest zero stopni, możemy zastosować poniższe obliczenie:
1w*1m2 (powierzchnia drzwi)*(23-0)=23W
Drzwi z reguły posiadają około 2mK, więc nasz wynik należy pomnożyć jeszcze przez dwa, co da nam już 46W na godzinę. Ważna informacja jest taka, że czym współczynnik jest mniejszy, tym oszczędzamy więcej energii w nasz domu.
Przykłady drzwi ciepłych.
Zasadniczo drzwi ciepłe stosuje się w domach jednorodzinnych. Wynika to z faktu, iż izolowanie mieszkania od klatki schodowej traci sens, występują zbyt małe różnice w temperaturze. Jednymi z najlepszych drzwi Gerda, są serie TT Optima oraz NTT Revo.
Drzwi Gerda TT Optima 60.
Posiadają szeroką gamę wzorów i kolorów, poniżej parametry techniczne i kilka przykładowych zdjęć. Drzwi energooszczędne TT OPTIMA 60 posiadają współczynnik od 0,87 w przypadku zastosowania ościeżnicy ALUTHERM ciepłej ościeżnicy aluminiowej z wypełnieniem komory termicznej i uszczelką oraz 1,0 W/m2K przy zastosowaniu ościeżnicy DUOTHERM ciepłej ościeżnicy stalowo drewnianej z perforacją termiczną i uszczelką.
CHARAKTERYSTYKA
– skrzydła stalowe o grubości 61 mm z przylgą trójstronną, wypełnione ekspandowanym polistyrenem modyfikowanym grafitem, dostępne w zestawie z:
a) ościeżnicą stalową PERFOTHERM® i progiem,
b) ościeżnicą aluminiową ALUTHERM OPTIMA i progiem – dostępne za dopłatą;
– drzwi dostępne w wersji pełnej i przeszklonej, w rozmiarach 80, 90E i 100E; rozmiar 100E za dopłatą;
– drzwi w klasie RC2 (pełne) i klasie RC2N (przeszklone); dla zachowania RC2 konieczne zastosowanie szyldu z ochroną wkładki zamka głównego;
– opcjonalnie za dopłatą dostępna wersja drzwi w klasie RC3 (tylko pełne) – GERDA TT OPTIMA 60/RC3;
– drzwi dostępne w dwóch seriach wzorniczych: TEMPO i CLASSIC;
– drzwi dostępne w 10 kolorach;
– skrzydła drzwi dostępne w wersji dwukolorowej za dopłatą;
– ościeżnice PERFOTHERM® wyłącznie jednokolorowe;
– ościeżnice ALUTHERM OPTIMA dostępne w wersji dwukolorowej bez dopłaty;
– do drzwi dedykowane są zestawy okuć do wyboru (skrzydło przystosowane do montażu wybranego zestawu);
– dostępne w wersji dwuskrzydłowej jako TT OPTIMA DUO 60.
Cieplejszym modelem są drzwi z rodziny Gerda NTT Revo 75. Poniżej kilka przykładowych wzorów oraz charakterystyka. Drzwi NTT REVO 75, charakteryzują się współczynnikiem przenikania w zależności od zastosowanej ościeżnicy od 0,77 W/m2K do 0,93 W/m2K.
CHARAKTERYSTYKA:
1 skrzydło stalowe o grubości 75 mm z przylgą czterostronną, wypełnione ekspandowanym polistyrenem modyfikowanym grafitem, złożone z:
a)ościeżnicą stalową z rdzeniem drewnianym DUOTHERM i ciepłym progiem ALU/PVC oraz podprożem,
b)ościeżnicą aluminiową ALUTHERM i ciepłym progiem ALU/PVC oraz podprożem – dostępne za dopłatą;
2 drzwi dostępne w wersji pełnej i przeszklonej, w rozmiarach 80, 90E i 100E; rozmiar 100E za dopłatą;
3 drzwi w klasie RC2 (pełne) i klasie RC2N (przeszklone);
4 opcjonalnie za dopłatą dostępna wersja drzwi w klasie RC3 (tylko pełne, nie dotyczy drzwi z pochwytem) – GERDA NTT 75/RC3;
5 drzwi dostępne w czterech seriach wzorniczych: AIR GLASS, QUADRO, ELITE 3D, TEMPO;
6 drzwi dostępne w 10 kolorach;
7 skrzydła drzwi dostępne w wersji dwukolorowej za dopłatą;
8 ościeżnice DUOTHERM wyłącznie jednokolorowe;
9 ościeżnice ALUTHERM dostępne w wersji dwukolorowej bez dopłaty;
10 do drzwi dedykowane są zestawy okuć do wyboru (skrzydło przystosowane do montażu wybranego zestawu).
Podsumowanie.
Drzwi energooszczędne to wbrew pozorom, nie jest ogromny wydatek. Bogata ilość wzorów i kolorów, pozwala dopasować je do charakteru budynku z zewnątrz ale i do wystroju wnętrza domu. Biorąc stosunkowo niewielką różnicę ceny w stosunku do oszczędności na ogrzewaniu, to doskonała inwestycja. Jeżeli poważnie zastanawiasz się nad zakupem tego rodzaju zapraszamy do naszego sklepu w Warszawie. Posiadamy bogatą ekspozycję drzwi Gerda, a nasi wyspecjalizowani pracownicy odpowiedzą na każde pytanie dotyczące produktów. W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu.